Vienas būtinų žemdirbystės darbų yra dirvos apdirbimas. Jis būtinas siekiant galutinio rezultato – derliaus. Paskaičiuota, kad būtent žemės dirbimas yra daugiausia laiko, darbo, energijos ir apie 35 proc. ūkyje sunaudojamų degalų reikalaujantis procesas.
Sudėtingiausias ir atsakingiausias iš dirvos apdorojimo darbų yra arimas, nes čia padarytas klaidas vėliau būna labai sudėtinga ištaisyti. Taip pat jis užtikrina geriausią galimybę areuoti pagrindinę šaknų vystymosi zoną ir leidžia dirvos paviršiuje palaikyti optimalų drėgmės kiekį. Tinkamai suarus dirvą atkrinta būtinybė naudoti papildomas chemines priemones ar mineralines trąšas.
Buvo metas, kai Lietuvoje buvo bandoma atsisakyti dirvos arimo, tačiau pražuvęs derlius aiškiai parodė, kad šis procesas, tikintis gero derliaus, yra būtinas. Juolab, kad nesuarus žemės sudėtinga užkirsti kelią pasėlių ligų prevencijai, sudėtingiau kontroliuoti piktžolių dygimą ir kenkėjų veisimąsį. Ūkininkai gali patvirtinti, kad tik tinkamai ir laiku suartose dirvose gerėja žemės fizinės savybės, mažėja piktžolių, naudojamos priemonės garantuoja didesnį derlių ir t.t.
Populiariausias ir dažniausiai naudojamas žemės apdirbimo padargas yra plūgas. Įprastai jį sudaro prie traktoriaus tvirtinamas įtaisas, rėmas, korpusas, dirvai prie peilio neleidžiantis prilipti priešplūgis, peilis, gylį leidžiantis reguliuoti atraminis ratas ir stabilizatoriaus kojelės. Plūgo paskirtis – lygiai atriekti dirvą ir ją apversti, iškeliant į paviršių piktžolėtą vagos sluoksnį. Šis sluoksnis, naudojant tinkamą padargą, būna atverčiamas lygiai ir supurenamas. Bet kokios konstrukcijos plūgas, faktiškai, dirba tuo pačiu principu – darbinės dalys tarsi pleištai deformuoja ir verčia žemės paviršių ir, dalinai sutrumpindami viršutinį augalinį, ją apverčia.
Pagal korpuso tipą, dažniausiai, šie padargai skirstomi į verstuvinius, beverstuvinius, su išpjauta verstuve, diskinius, kombinuotuosius ir rombinius. Dar vienas skirstymas yra pagal paskirtį. Plūgai gali sodų, miškų, pelkių, krūmų ar skirti arti dirbamas dirvas.
Įvertinus tai, kad žemės ūkio padargai perkami ilgam naudojimui, o tinkamas jų panaudojimas užtikrina pelningą ūkininkavimą, renkantis plūgą, būtina įvertinti, kokiam plotui ir kokiai dirvai jis bus skirtas. Taip pat rekomenduotina atkreipti dėmesį į atstumą tarp plūgo korpusų, rėmo atstumą nuo žemės, darbinio greičio reguliavimo tipą bei linginę korpusų apsaugos sistemą. Būtina įsiktinti, kad plūgo sistema leis jį lengvai ir paprastai prikabinti prie turimos technikos, aptarnavimas nebus sudėtingas, o gamintojas suteiks garantijas ir užtikrins pogarantinį servisą.
Aišku, kadangi Europoje plūgus gamina per 40 įmonių, pasirinkti nebus lengva, tačiau įvertinus aukščiau išvardintus niuansus, ši užduotis turėtų tapti paprastesnė. Galima prieš perkant plūgą pasitarti su jį naudojančiais ūkininkais ir tikrai neverta pirkti vien vadovaujantis pavadinimu ar kaina.
Nika servisas savo parduodamus diskinius plūgus, padedant Lietuvos ūkininkams, išbandė praktiškai, ariant tiek prižiūrėtą, tiek porą metų neartą dirvą. Rezultatai buvo puikūs. Ir tai galima suprasti, nes diskiniai plūgai yra nepakeičiami atliekant tam tikrus darbus ar ariant tam tikrą dirvožemį. Jie ypatingai praverčia ariant apleistas dirvas, dirbant buvusių miškų plotuose, akmenuotose, sunkiose dirvose, pelkėtuose vietose ir ten, kur įprasto plūgo naudojimas būtų neįmanomas arba neduotų laukiamų rezultatų. Tai lemia diskinio plūgo konstrukcija. Jei įprastas plūgas, susidūręs su rimta kliūtimi, užstrigs arba lūš, diskinis ją tiesiog peršoks.
Diskinį padargą taip pat tikslinga naudoti dirvos, kurioje auginamos storastiebės kultūros, apdorojimui, nes jie geriau susitvarko su piktžolėmis ir rugiapjūtės likučiais. Jeigu dirva labai sausa, apdorojus ją tokiu plūgu liks mažiau nesuskaldytų grumstų. Jie puikiai tinka erozijos pažeistos dirvos apdirbimui.
Nika servisas siūlo trijų, keturių ir penkių diskų plūgus, kuriuo sferinių disku skersmuo gali būti nuo 0, 6 iki 0, 8 metro.
Kaip ir bendrai plūgai, diskiniai, priklausomai nuo naudojimo sferos, skirstomi į laukų, sodų, miškų ir pelkių. Jų naudojimas, lyginant su įprastais plūgais, leidžia taupyti iki 20 – 30 proc. degalų. Diskai gaminami iš grūdinto plieno, todėl yra ilgaamžiai. Siūlomi plūgai turi disko kampo pasukimo galimybę, kas užtikrina, kad plūgas efektyviai apdoros bet kokio tipo dirvas.
Reguliuojamas plūgo užgriebimo plotas leidžia jį pritaikyti bet kokio tipo ir galingumo traktoriams, o rėmo konstrukcija leidžia, esant reikalui, prikabinti papildomą įrangą. Plieniniai mazgai užtikrina, kad plūgas tarnaus ne vienerius metus.